• HISTORIA SZKOŁY

Najwcześniejsze wzmianki o szkolnictwie elementarnym na terenie wsi Podebłocie pochodzą z około 1887 r. z czasów zaboru rosyjskiego. Tajnie uczyła dzieci czytać po polsku uboga krewna miejscowego dziedzica Ludwika Szmideckiego, pani Haus. Następni nauczyciele tego tajnego nauczania to: Ostaszewski, Przewłocki, Aleksander Zait. Pod koniec XIX wieku w Podebłociu umiało czytać tylko czterech mężczyzn.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. i po postanowieniach Sejmu Nauczycielskiego w Łodzi, w Podebłociu powstaje państwowa szkoła powszechna zwana Jednoklasową Szkołą Powszechną w Podobłociu, Okręg Szkolny Lubelski, Obwód Szkolny Puławy, powiat Garwolin i mieści się w lokalach wynajętych od gospodarzy wsi. Do rejonu szkoły należały miejscowości: Podobłocie Wieś, Podobłocie Folwark, Podobłocie Cegielnia, stacja kolejowa – Życzyn, Błędowice Wieś i Osada Młyńska – „Orzeczenie organizacyjne dla rejonu szkolnego w Podobłociu, wydane przez Inspektora szkolnego w Garwolinie dnia 1.IX.1926r.”

W 1923 roku wieś wspólnymi siłami wybudowała drewniany budynek szkolny, składający się z dwóch izb i sieni, gdzie mieściła się szatnia.

Pierwsi nauczyciele państwowi to: Czechowska, Przegalińska, Piotr Małecki, A. Szubiński. Szkoła składała się z trzech oddziałów, w których uczył jeden nauczyciel. W 1933/34 roku powstaje klasa czwarta.

1 września 1939 r. szkoła nie rozpoczęła swojej pracy, ale istnieją dokumenty z 1 października 1939 r. i z 1 grudnia 1939 r. świadczące o pracy szkoły.

W roku 1940 w szkole stacjonowało wojsko niemieckie i szkoła nie pracowała do roku 1941/42. Część dzieci uczyła się w szkole w Życzynie. W roku szkolnym 1945/46 powstaje klasa piąta.

Budynek szkolny wybudowany w 1924 r. popada w ruinę i jest zbyt ciasny, a przy stacji stoją puste budynki podworskie - pięć różnych dworków. Kierownik A. Dłutowski rozpoczął starania o przydzielenie resztówki z budynkiem w Służewcu, byłej własności Parchamowicza – najmłodszego dworku wybudowanego w 1940 r. Z początkiem roku 1945/46 dzieci rozpoczęły naukę już w nowym budynku szkolnym.

Dekret o obowiązku szkolnym spowodował, że liczba uczniów bardzo wzrosła, utworzono klasy szóstą i siódmą. Zatrudnieni zostają dodatkowi nauczyciele. Kierownikiem szkoły zostaje Karol Pieczykolan.

Z powodu zwiększenia się liczby dzieci wynajęto jeszcze dwa lokale, które jednak nie zaspokajały potrzeb szkoły.

Dzięki ofiarnej pomocy społeczeństwa, dobrowolnym wysokim składkom finansowym, pomocy wojska wyremontowano podworską oborę i adoptowano ją na budynek szkolny. W miejscu dawnego spichlerza wybudowano salę gimnastyczną. 10 stycznia 1960 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku szkoły.

W 1963r. rozszerzono zakres nauczania i powstała ośmioklasowa szkoła.

W roku szkolnym 1971/72 za kierownictwa Jana Krzywonia, do użytku oddano wtedy nowe skrzydło szkoły.

W styczniu 1973r. po remoncie ogrzewania centralnego, w szkole wybuchł pożar. Spłonął dach nad salą gimnastyczną. Przystąpiono  do remontu i jednocześnie zmodernizowano salę gimnastyczną.

W lipcu 1981r. rozpoczęły się prace archeologiczne na wykopaliskach we wsi Podebłocie. Prowadzili je pracownicy UW pod kierunkiem  prof. J. Gąssowskiego.
      Imię naszej szkoły związane jest właśnie z tymi archeologicznymi odkryciami.

13 grudnia 1981r. (do 1983) wprowadzono stan wojenny.
      W związku z tym, w naszej szkole zawieszono działalność Samorządu Uczniowskiego, obowiązywała także godzina policyjna i zakaz przemieszczania się z województwa do województwa.

W 1989r. dyrektor szkoły mgr Jan Krzywoń udostępnił salę lekcyjną na naukę religii. Od tej pory nauka religii odbywała się w szkole.

W 1991r. przeprowadzono szereg prac remontowych typu: wykonanie elewacji zewnętrznej budynku, remont instalacji grzewczej itp.

W wyniku reformy oświatowej roku 1999 utworzono w Podebłociu Filię Gimnazjum Zespołu Szkół w Życzynie, w której dyrektorem była pani Wiesława Stoń. Dyrektorem w Szkole Podstawowej w Podebłociu była mgr Z. Ćwiklak.  W skład naszej szkoły wchodziły szkoła podstawowa i filia gimnazjum. Lekcje naszych gimnazjalistów prowadzone były w dwóch miejscowościach.

20 maja 2003r. na podstawie decyzji podjętych na sesji Gminy w Trojnowie, trzy klasy gimnazjalne zostały odłączone od Zespołu Szkół w Życzynie i przyłączone do naszego zespołu. Fakt ten zaistniał dzięki staraniom rodziców, nauczycieli, pani dyrektor Hannie Sasimowskiej i naszym radnym oraz wójtowi.

Od roku 2009 rozpoczęto rozbudowę budynku szkolnego. Dobudowano nowe skrzydło mieszczące: 2 sale lekcyjne, świetlicę, kuchnię, zaplecze kuchenne, bibliotekę, toalety i szatnie.

Oddanie do użytku nowego skrzydła szkoły nastąpiło w czerwcu 2010r.

Kierownicy Szkoły Podstawowej

1918-1919 - Czechowska